Horní lišta

Taktika hry

Připomeňte si pět zásad pro začátek úspěšné hry:

  1. Velmistři a tím spíše my musíme usilovat o získání silné pozice na šachovnici. Tu získáme ovládnutím středu – odsud dá poté útočit či snadněji se obránit kterýmkoliv směrem, podle vývinu hry.
  2. Druhým pravidlem by mělo být ovládnutí středu jezdci a střelci – je to nesmírná podpora do vývoje hry. Jezdce a střelce označujeme jako lehké figury – těžké figury jsou dáma a věž. A už se blíží první šarvátky, první oťukávání soupeřů a případně braní. Nespěchejte – dokončete vývin!
  3. Neměli byste tahat jedinou figurou opakovaně – snadno se stane první obětí, může na ni vypuknout honička a snadno ji nevýhodně ztratíte. A neopakujte tahy soupeře – vždy bude o tah před vámi, a byl by to on, kdo by vám dal mat, nikdy ne vy jemu! Nemluvě o tom, že by brzy vznikla na šachovnici situace, kterou byste nedokázali kontrolovat.
  4. A nejdůležitější je přestěhovat krále do bezpečí (většinou se tak dělá rošádou). Ta musí přijít VČAS. Jakmile je král v bezpečí za valem pěšáků – jděte do útoku.
  5. Chraňte svoje figury a soupeři berte! Výměna figury za stejnou figuru pro vás může být výhodná jen dojde-li ke zjednodušení pro vás nepřehledné situace na šachovnici, snažte se, aby výměny vedly ve váš prospěch.

Šachy za sebou mají více než tisíciletou historii. Od různých pravidel, různých kamenů se dočkaly současné podoby. Nezměnila se strategie a taktika.

Strategie – to je záměr a dlouhodobý cíl, vaše přání a úsilí o konečné vítězství na šachovnici.

Taktika – to je způsob jak tohoto cíle dosáhnout. Buďte především korektní a úzkostlivě dodržujte pravidla hry. Tím na soupeře zapůsobíte velice působivě a bude před vámi mít respekt i když budete o hodně mladší. Kdepak „sáhnuto – netáhnuto!“ Nikdy na to nepřistupte.

Důležitý je i psychologický přístup. Když prohlásíte na adresu svého soupeře „teď dostaneš třapec“, tak je vámi varován, že budete hrát naplno, bez slitování – je-li slabším soupeřem, tak jste se jej snažili psychicky (to znamená duševně) narušit. Řeknete-li to silnějšímu soupeři, tak se vám vysměje a nijak jej to nevzruší, spíše naopak. I to patří ke zbraním užívaných při partii, každá skulinka vedoucí k vítězství se může jevit jako vhodná.

Nejbližší cíl je porazit soupeře. 

 

 

Spodní lišta
CaberTrans GsmbH Wien © 2003–2009 - kontakt